Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Parkowanie w Poznaniu
 
Parkowanie w Poznaniu
Nie wiecie jak i gdzie zaparkować w Poznaniu? Gdzie się znajduje i Ile kosztuje Strefa Płatnego Parkowania? Jeśli akurat nie mogliście skorzystać z tramwaju, autobusu albo roweru, to tutaj znajdziecie odpowiedzi na pytania nurtujące kierowców.

Przyjeżdżając do Poznania warto pamiętać, że centrum i dzielnice historyczne miasta to obszary objęte płatnym parkowaniem, dlatego chcąc parkować samochodem przez cały dzień warto wybrać jeden z parkingów Park&Ride i dalej poruszać się po mieście transportem publicznych lub parkingi Park&Go zlokalizowane w rejonie śródmieścia i następnie dojść pieszo do wybranego celu.

W Poznaniu funkcjonuje Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Centrum (obejmująca obszar Starego Miasta pomiędzy ulicami Roosevelta, Pułaskiego, al. Armii Poznań, rzeką Wartą i ul. Królowej Jadwigi) oraz Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Jeżyce (część Jeżyc położona najbliżej centrum),  a także cztery Strefy Płatnego Parkowania:

  • Jeżyce - obejmująca teren Jeżyc bardziej oddalony od centrum oraz tereny sąsiadujące z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi;
  • Wilda - obejmująca obszar od ulic Towarowej i Królowej Jadwigi do ulicy Hetmańskiej;
  • Łazarz  - obejmująca obszar pomiędzy ulicami Bukowską, Reymonta, Hetmańską i Kolejową;
  • Zagórze, Ostrów Tumski i Śródka - obejmująca obszar pomiędzy torami kolejowymi od strony północnej, od wschodu ul. Podwale, od południa ul. Wyszyńskiego do mostu Mieszka I, później rzeką Cybiną i kanałem rzeki Cybiny w kierunku południowym i od zachodu rzeką Wartą.

Granice obowiązywania Strefy są oznakowane znakami drogowymi. 

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (Czerwona) obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8-20, w soboty w godz. 8-18. Strefa Płatnego Parkowania (Niebieska) obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8-20. 

Warunkiem pozostawienia samochodu w Strefie jest uiszczenie opłaty, której wysokość jest zróżnicowana w zależności od odległości od centrum. Można to zrobić w parkomatach lub za pomocą telefonu komórkowego poprzez różne aplikację np. MoBilet.  Bilet parkingowy zakupiony w parkomacie umieszcza się za przednią szybą pojazdu.Parkingi dla autokarów
Miasto Poznań wyznaczyło specjalne miejsca dla parkowania autokarów turystycznych. Miejsca te oznaczone są znakiem D-18 z tabliczką "Autobusy turystyczne".

 

Parkingi w śródmiejskiej strefie parkowania bezpłatne do 15 minut  (powyżej 15 minut w dni robocze w godz. 8.00-20.00 oraz w soboty w godz. 8.00-18.00 opłata zgodnie z cennikiem śródmiejskiej strefy płatnego parkowania);
- ul. Estkowskiego (po północnej i południowej stronie, między ul. Szyperską, a Chwaliszewo) - 6 miejsc
- ul. Ks. Józefa (od. Al. Niepodległości do ul. Św. Wojciecha) - 4 miejsca
- Al. Marcinkowskiego (od pl. Wolności do ul. 23 Lutego, po wschodniej i zachodniej stronie - 9 miejsc


Parkingi w śródmiejskiej strefie parkowania płatne zgodnie z cennikiem śródmiejskiej strefy płatnego parkowania
- ul. Dworcowa (po zachodniej stronie w okolicy ul. Św. Marcin) - 4 miejsca
- al. Niepodległości (naprzeciwko Urzędu Wojewódzkiego) - 2 miejsca

Parkingi w strefie parkowania bezpłatne do 15 minut (w dni robocze w godz. 8.00-20.00 opłata zgodnie z cennikiem strefy płatnego parkowania)

- ul. Śniadeckich przy MTP - 3 miejsca 

- ul. Panny Marii - 11 miejsc

 

Parkowanie bezpłatne tylko do 15 minut:

- ul. Stawna, od ul. Żydowskiej do ul.Szewskiej - 3 miejsca
- ul. Bułgarska, po zachodniej stronie jezdni, między ul. Ptasią, a Rumuńską - 3 miejsca (przy Stadionie Poznań)
 

Parkowanie bezpłatne (bez ograniczeń czasowych)`

- ul. Termalna - 28 miejsc dla grup zwiedzających Termy Maltańskie

 

Inne parkingi płatne

- ul. Bydgoska, pomiędzy ul. Gdańską, a Podwale - 10 miejsc; parking dla gości zwiedzających Bramę Poznania i korzystających z boisk sportowych (koszt 3,5 zł z 1. godzinę, 4 zł za 2. i 3. godzinę,  4,5 zł za czwartą i 3,5 zł za kolejne)

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-23